Kontakt
Producenci
Promocje
Ekologiczna myjka konopna do naczyń  XL
Ekologiczna myjka konopna do naczyń XL
24,00 zł 21,00 zł
szt.
Dzika róża. Serum rozjaśniające do twarzy {iossi}
Dzika róża. Serum rozjaśniające do twarzy {iossi}
89,00 zł 79,00 zł
szt.
NAGA. kostka do higieny intymnej, 50g
NAGA. kostka do higieny intymnej, 50g
45,00 zł 39,00 zł
szt.
Odżywka w kostce uniwersalna, 58g
Odżywka w kostce uniwersalna, 58g
43,00 zł 37,00 zł
szt.
Mydło do mycia naczyń, 110g, GARY
Mydło do mycia naczyń, 110g, GARY
18,00 zł 15,00 zł
szt.
Skrobia ryżowa do kapieli, 5x30g
Skrobia ryżowa do kapieli, 5x30g
22,00 zł 19,00 zł
szt.
Wygładzający zestaw różany do pielęgnacji twarzy.
Wygładzający zestaw różany do pielęgnacji twarzy.
110,00 zł 99,00 zł
szt.
Dezodorant w kremie naturalny, Naturologia 60ml
Dezodorant w kremie naturalny, Naturologia 60ml
35,00 zł 25,00 zł
szt.
Mini zestaw wiosenny
Mini zestaw wiosenny
75,00 zł 69,00 zł
szt.
Wspomnijmy mądre praktyki naszych Dziadków!
Wspomnijmy mądre praktyki naszych Dziadków!

 Święto zmarłych…  Warto się na chwile pochylić się nad jego ideą! Czy naprawdę taki ważny jest w nim ten ogrom zniczy i dekoracji, który co roku powoduje, że Świat zasypuje się dodatkową górą śmieci? Niektórzy traktują ten dzień jak konkurs na najlepiej przystrojony nagrobek, inni w ogóle się nie zastanawiają, tylko robią to co reszta, ale wiem, że są też tacy, dla których jest to po prostu czas wspomnienia bliskich, którzy odeszli. Myślę, że autor tego święta, z dużym prawdopodobieństwem mógł mieć  właśnie to na myśli!

  No więc wspominam sobie moją najukochańszą  Babcie, z którą spędzałam w dzieciństwie bardzo dużo czasu. Pamiętam, jak cudownie razem spędzałyśmy czas, rozkładałyśmy kocyk w ogrodzie i robiłyśmy piknik. Uwielbiałam kiedy Babcia opowiadała historie ze swojego dzieciństwa…

  Pamiętam też, że trochę się z niej nabijałam, bo zamiast wyrzucać kubeczki po śmietanie, myła je i gromadziła. „Może do czegoś się jeszcze przydadzą” mawiała. Wtedy wydawało mi się, że to jej dziwactwo!

  Teraz już wiem, że najlepsze co możemy zrobić, to wrócić do starych dobrych praktyk naszych Dziadków, którzy w  przeciwieństwie do nas nie mieli w życiu łatwo. Za ich czasów nie było marketów i gotowych produktów, a co najwyżej ocet na sklepowych półkach. Musieli ciągle kombinować, robić coś z niczego.  Dlatego też byli dużo bardziej zaradni niż my.

  Oni na zakupy chodzili pieszo lub jeździli rowerami z wiklinowymi koszami i woreczkami, kupowali lokalne jedzenie od zaprzyjaźnionych rolników.

 My do marketu podjeżdżamy autem, chociaż mamy go za rogiem. Kupujemy od zagranicznych dostawców, często z dalekich zakątków Świata, pakujemy do plastikowych jednorazówek.

  Oni szanowali każdy okruch chleba, celebrowali każdy posiłek. Kostka czekolady, albo pomarańcza… to dopiero było coś! Nigdy nie marnowali jedzenia! Babcie w swoich kuchniach z kilku prostych składników i  sezonowych zbiorów  potrafiły wyczarować najwspanialsze dania. Owoce i warzywa przetwarzali, zamykali w słoikach i korzystali z nich jesienią i zimą.

   My nie musimy się tak wysilać, aby zdobyć, czy przygotować pożywienie. Wszystkiego mamy pod dostatkiem.  Pieczywo? Często ląduje w koszu, podobnie jak inne produkty, których kolejny raz za dużo kupiliśmy. Sezonowe zbiory? Odchodzimy od ich przetwarzania. Z wygody kupujemy gotowce, podczas, gdy wartościowe owoce i warzywa często się marnują.

  Oni reperowali zepsute sprzęty, przedmioty, cerowali ubrania, nawet skarpety. Każdą rzecz, którą mieli, wykorzystywali w 100%. Wielkim szczęściem było otrzymanie paczki używanych ubrań od rodzinny z zagranicy. Zegarki, biżuteria, zastawa stołowa przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Każdy przedmiot służył im najdłużej jak to było możliwe.

  My uwielbiamy poszaleć w galeriach handlowych. Kupujemy mnóstwo nowych ciuchów, biżuterii, mniej lub bardziej potrzebnych gadżetów.  Jedna bluzka służy nam przez kilka miesięcy, a później trafia do śmietnika, aby ustąpić miejsca w szafie nowym. Jesteśmy nieustannie bombardowani reklamami, którym trudno jest się oprzeć. W efekcie kończy się to nieprzemyślanymi zakupami.  Sprzęty elektroniczne wymieniamy nie dlatego, że poprzednie są już nie sprawne, a tylko po to, żeby mieć nowszy model, bo  stoper w nim chodzi szybciej ;P

 

   Póki co naliczyłam 3:0 dla dziadków w ekologicznym stylu życia i mogłabym tak jeszcze wyliczać, ale chyba już wiecie do czego zmierzam. Ci, których odwiedzamy na cmentarzach pierwszego listopada mogliby tylko złapać się za głowę, widząc do czego zmierzamy!

  Faktem jest, że Świat nieustannie się rozwija i już nigdy nie będzie tak jak wcześniej! Wspaniale, że możemy żyć w dobrobycie, mieć dostęp do nowych technologii, nowoczesnych rozwiązań. W tym wszystkim jest jeden punkt dla nas. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń mamy nieograniczony dostęp do informacji. Korzystajmy więc z niego mądrze. Bądźmy świadomymi konsumentami! Zastanawiajmy się nad konsekwencjami naszych wyborów!  Szukajmy dobrych dla planety rozwiązań - często wystarczy sięgnąć pamięcią do praktyk naszych babć i dziadków, którzy potrafili żyć w świecie bez plastiku i marketów.

  Wyrzucając kolejny raz jedzenie, kupując kolejne ubranie, telefon albo gadżet na jedną okazję wspomnij swoich dziadków i pradziadków, którzy szanowali każdą rzecz materialną! Zastanów się co Oni zrobiliby na Twoim miejscu i bierz z nich przykład!

Pozdrawiam,

Ania

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl