Kontakt
Producenci
ZERO WASTE - życie bez odpadów, czy to możliwe?
ZERO WASTE - życie bez odpadów, czy to możliwe?

Czytając różne blogi, obserwując media społecznościowe,  czy po prostu robiąc zakupy co raz częściej spotykamy się z hasłem ZERO WASTE, które w wolnym tłumaczeniu oznacza  brak marnowania.   

Słusznie kojarzymy  z nim akcje zachęcające do rezygnacji z foliowych reklamówek na rzecz toreb wielokrotnego użytku. ZERO WASTE to ideologia stawiająca czoła nadmiernemu konsumpcjonizmowi, który stał się plagą naszych czasów.

Nie da się ukryć, że kupujemy dużo więcej niż potrzebujemy.  Na przykład żywności, której wyrzucenie do kosza przychodzi nam z taką łatwością. Nieustannie zachęcani przez producentów, odzieży sprawiamy sobie koleje modne ciuchy, buty, torebki,  a te lekko uszkodzone lądują w śmieciach. Wymieniamy telefon czy telewizor na nowy, chociaż stary jest w porządku.  Sami wiecie jak jest! Na bogato!

A Jakie są efekty uboczne?

Przeciętny Polak marnuje ok. 235kg żywności rocznie! Spróbuj sobie wyobrazić jaka to ilość! Gdyby tylko dostarczyć je potrzebującym zamiast wyrzucić do kosza świat byłby piękniejszy!

Co sekundę na wysypiska śmieci trafia kontener pełen ubrań! Wyprodukowanie jednej pary dżinsów kosztuje środowisko ok.  14 000 litrów wody (wiem, że trudno w to uwierzyć, sprawdźcie w necie!) Taka ilość wody wystarczyłaby jednemu człowiekowi przez  19 lat!

Co roku w wyniku nadmiernego konsumpcjonizmu liczba elektrośmieci na Świecie wzrasta w granicach 50-70mln! Niestety duża część z nich zamiast trafiać do recyklingu, ląduje na nielegalnych wysypiskach śmieci w Afryce i Azji. Miejscowa ludność, w tym młodzież i dzieci, przeczesuje je w poszukiwaniu wartościowych surowców. Następnie śmieci są palone, wówczas wydzielają niebezpieczne dla człowieka i środowiska substancje.

 

Ideologia ZERO WASTE powstała w odpowiedzi na te i inne problemy związane przede wszystkim z ochroną środowiska. Inicjatorką ruchu jest pochodząca z Francji Bea Johnson, autorka bloga i książki “Zero waste home” , która zachęca do radykalnego wyeliminowania ilości odpadów w swoich domach. Wyobraźcie sobie, że jej rodzina w ciągu roku produkuje ilość śmieci mieszczącą się w litrowym słoiku. Niesamowite! Czyli jednak można!

Aby  tak jak Bea Johnson żyć zgodnie z ideą ZERO WASTE powinniśmy zaprzyjaźnić się z kilkoma regułami:

Odmawiaj– unikaj zbędnych odpadów:  ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań i  produktów wszystkich innych, które mogą szkodzić środowisku.

Ograniczaj– staraj się żyć minimalistycznie, kupuj tylko niezbędne produkty.

Używaj wielokrotnie– unikaj jednorazowych rozwiązań. Zastąp je wielorazowymi odpowiednikami np. woreczki wielorazowe do warzyw i owoców, waciki czy chusteczki wielorazowe.

Segreguj i przetwarzaj – nadaj bezużytecznym przedmiotom drugie życie np. uszyj torbę ze starego prześcieradła.

Kompostuj – odpady organiczne możesz wykorzystać jako naturalny nawóz. Używaj przedmiotów codziennego użytku, które nadają się do kompostowania np. bambusową szczoteczkę do zębów, konopną myjkę do naczyń.

Naprawiaj – łataj dziurawe ubrania i buty, reperuj zepsute przedmioty.

Dziel się - zamiast wyrzucać jedzenie, oddaj potrzebującym (sprawdź czy w Twojej okolicy funkcjonuje jadłodzielnia). Oddaj niepotrzebne ubrania i przedmioty komuś, komu się przydadzą (np. wstawiając ogłoszenie na OLX czy Facebook).

 

Wprowadzanie tych zasad być może nie przyjdzie Ci łatwo z dnia na dzień. Musisz jednak wiedzieć, że każdy mały krok ma ogromne znaczenie! Spójrz…  systemowe rozwiązania są wciąż dalekie od wprowadzania zmian dobrych dla środowiska. Polityka jest za bardzo uwikłana w swoje konszachty.

Ale to nie znaczy, że nic się nie da zrobić! Popyt na rynku kreujemy my – konsumenci. Dlatego Twój mądry wybór ma ogromne znaczenie.

Wierzę, że nie jest Ci obojętne w jakim Świecie przyjdzie żyć naszym dzieciom i wnukom. Korzystaj świadomie z zasobów naszej planety i naucz tego swoich bliskich! ! Razem jesteśmy w stanie wprowadzić EKOREWOLUCJĘ!

Podziel się swoimi sposobami na zero waste w komentarzu. Jeśli dowiedziałeś się czegoś wartościowego z tego teksu – podaj dalej;)

 

Pozdrawiam serdecznie,

Ania

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl